VI Warsztaty dla Przewodników

VI Warsztaty Szkoleniowe dla Przewodników
z Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Chełmnie.

Dnia 22 września 2012 roku chełmińscy przewodnicy po raz szósty zaprosili do Chełmna kolegów „po fachu”. W tym roku goście przybyli z: Torunia, Grudziądza, Bydgoszczy, Inowrocławia oraz pobliskiego Świecia. Podczas warsztatów przewodnicy z województwa kujawsko – pomorskiego poznają ciekawe meandry chełmińskiej historii, zwiedzają zabytki miasta, a także wędrują po najbliższej okolicy. Tak było i w tym roku. Hasłem przewodnim bieżących warsztatów była „Martyrologia i pamięć”. Tradycyjnie już całość poprowadzili: Anna Grzeszna – Kozikowska oraz Władysław Flieger.
Już w godzinach porannych większość gości przybyła do ratusza, gdzie po części organizacyjnej otrzymał materiały promocyjne przygotowane Urząd Miasta Chełmna, Starostwo Powiatowe w Chełmnie, Muzeum Ziemi Chełmińskiej oraz Lokalną Grupę Działania „Terra Vistula Culmensis”. Następnie przewodnicy poznali się z ekspozycją muzealną.
Kolejnym punktem warsztatów wyła wyprawa na Klamry. Tu goście zwiedzili pomnik, Fort VIII oraz dotarli do tzw. „dołów śmierci”. Po chwili zadumy i uczczeniu pamięci pomordowanych obywateli Chełmna i powiatu przewodnicy udali się do Wielki Łunaw. Dużą niespodzianką była ciepła biesiada przygotowana przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, mieszkańców wsi oraz sołtysa Pana Zbigniewa Kiljana. Całość uświetnił swoim występem Chór Męski Cecylia z Bukowca. W Wielkich Łunawach przewodnicy zwiedzili XIX – wieczny kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, obejrzeli kamień upamiętniający ofiary II wojny światowej oraz dotarli do uporządkowanego cmentarza mennonickiego.
Po atrakcjach terenowych pasjonaci turystyki powrócili do Chełmna. Tu poznali historię budynku Urzędu Miasta czy Bramki. Szczególne zainteresowanie wzbudził zespół klasztory, a w szczególności kościół pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty wraz z emporą, krypta ksieni Magdaleny Mortęskiej, skarbiec, gotycka piwnica, Brama Merseburska oraz Wieża Mestwina. Następnie przewodnicy ruszyli do kościoła św. Ducha, na cmentarz oraz do Baszty Prochowej.
Całość warsztatów w znakomitych humorach zakończono w jednej z chełmińskich restauracji.
Warsztaty Szkoleniowe dla Przewodników z Województwa Kujawsko – Pomorskiego, które odbywają się w Chełmnie są doskonałą promocją dla miasta. Docierają one do tych osób, które bezpośrednio mają kontakt z turystami i to w większości im zawdzięczamy fakt, że zwiedzający zawitają do Chełmna. Kolejne warsztaty, z zupełnie nowym, ciekawym programem, już za rok


1.Wspólna fotografia przy pomniku na Klamrach. (fot. A.G.-K.)


2.Podczas biesiady w Wielkich Łunawach. (fot. A.G.-K.)


3.Przy kamieniu upamiętniającym ofiary II wojny światowej w Wielkich Łunawach. (fot. A.G.-K.)


4.Podczas zwiedzania empory klasztornej. (fot.A.G.-K.)


5.W gotyckiej piwnicy klasztornej. (fot. A.G.-K.)


6.Przy wejściu i wyjściu z gotyckiej piwnicy należało uważać, aby nie uderzyć się w głowę, gdyż wejście jest dość niskie. (fot. A.G.-K.)


7.Po zwiedzaniu Bramy Merseburskiej (fot. A.G.-K.)


8.Gospodarz Wielkich Łunaw Pan Zbigniew Kilian nie krył wzruszenia podczas podziękowań wygłoszonych przez prowadzących. (fot. A.G.-K.)


9.W krypcie ksieni Magdaleny Mortęskiej (fot. A.G.-K.)